lecba-psu-kmenovymi-bunkami

Nyní je léčba budoucnosti dostupná i široké veřejnosti! Jak probíhá?


Nezměrné naděje vědců z oboru medicíny a biotechnologie se upínají k možnostem léčby kmenovými buňkami. Věří se, že by v budoucnu mohla pomoci u fatálních a dosud nezvratných nemocí jako je Alzheimerova choroba. Již nyní lidem pomáhá např. při léčbě tzv. diabetické nohy v pražském IKEMu. Zvěrolékařství v této oblasti razí cestu právě i humánní medicíně, v níž je mnohdy plné využití těchto metod více limitováno etickými a právními překážkami.


 

 

U zvířat je terapie kmenovými buňkami v současnosti používána zejména k léčbě nemocí pohybového aparátu u psů a koní. Česko je jednou z hrstky zemí, kde se tato metoda budoucnosti používá už i v běžné praxi. Již v roce 2011 byly veřejnosti představeny ohromující výsledky klinické studie léčby kmenovými buňkami, které byly prezentovány na příběhu zlatého retrívra s krásným alkoholickým jménem Morgan.

 

Dojemný Morganův příběh

 

Tento sedmiletý pes trpěl těžkou artrózou. Pro silné bolesti téměř nemohl chodit a dokonce nad ním visel Damoklův meč v podobě hrozby utracení. Z klasických metod připadala v úvahu jen útrpná cesta totální endoprotézy. Morgan tedy podstoupil léčbu kmenovými buňkami a stejně jako u 80 procent psů mu tato pomohla, a to tak výrazně, že po terapii už zase po světě vesele běhal a nosil aporty.

 

V Česku je veterinární léčba kmenovými buňkami nyní nově dostupná i jako běžná léčba pro každého psa, pro kterého se hodí, a tedy ne již pouze v rámci klinických studií a experimentů. Až v roce 2013 se první firmě u nás podařilo získat potřebné povolení. Společnost EponaCell, s.r.o., sídlící na Praze 4, zatím má jako jediná v ČR povolení vyrábět veterinární preparáty na bázi kmenových buněk, může tak předmětnou léčbu nabízet klientům už v rámci běžné veterinární praxe.

 

Kdy je léčba kmenovými buňkami vhodná?

 

Tato terapie se u psů hodí při poranění kloubů a šlach, osteoporóze (a to jak u lokte, kyčle, tak i u kolen a ramen), artritidě a při imunitní zprostředkované polyartritidě. Je například zvláště vhodná pro psy, u kterých kvůli jejich stavu nebo stáří není vůbec vhodný chirurgický zásah.

 

Jak taková léčba probíhá?

 

Po základním vyšetření a naordinování této metody veterinářem se potom pro samu léčbu vlastními kmenovými buňkami psa provede v anestezii odběr kostní dřeně, a to zpravidla z kosti pažní. Tato procedura má trvat kolem 20 minut. Materiál je následně zpracován v laboratoři a poté injekčně aplikován do postižené tkáně, což trvá opět několik minut. I aplikace této léčebné látky probíhá při uspání psího pacienta. Kmenové buňky potom v problematickém místě dokážou vytvořit mnoho dalších specializovaných buněk a dochází tak k hojení poškozené tkáně.

 

Kolik to stojí?

 

Tato terapie nemá zřejmě výraznějších vedlejších účinků, a tak jediným problémem zůstává základní nesnáz, se kterou se při zajišťování péče svým čtyřnohým láskám pejskaři perou stále dokola, tedy otázka peněz. Popsaná kmenová terapie totiž stojí cca 55 tisíc korun.


ilustrační foto:instagram

 

Poslední aktualizace ( 01. Dubna. 2014 )
 

tvorba-webovych-stranek-pro-chovatelske-stanice

cat-logo-krmivo.cz.png

2345advert

Přidat chovnou stanici

Váš e-mail 
Název CHS 
www 
Plemeno 
Opište tento kód xaoxyn SPAM prevence
    

reklama

tvorba wwwstranek pro chovatele
Moonbarks tvorba www pro chovatele psů
Ragdoll kočka
Ragdoll chovná stanice Chovná stanice koček Ragdoll
bubbledog-tibetska-doga
Tibetská doga Shangri La Bohemia.

 

 

blondpes.cz

První moderní online magazín o psech. Psí novinky z celého světa, právní poradna, fotoreportáže z výstav psů, štěňátka a psi na prodej, prezentace chovatelských stanic, atlas psů.
Informace o nových plemench psů, exotická a málopočetná plemena, žebříček popularity jednotlivých plemen a další exkluzivní informace na jednom místě.

To je portál pro pejskaře blondpes.cz

Tvorba vizitek pro chovatele psů a koček