U psů existuje několik genetických faktorů, které ovlivňují barvu očí. Většina genů určujících jejich barvu souvisí s barvou celého těla. Mezi zabarvení srsti, která určuje i barvu očí patří: merle, svrnitá, játrově zředěná (zředěná hnědá - B lokus) a zředěná modrá (D locus). Psi v barvě játrové obvykle mají oči žluté a modří psi mají oči namodralé, modrohnědé nebo téměř stříbrné. Psi v barvě merle můžou mít každé oko jinak zabarvené, jedno modré a druhé hnědé anebo mohou mít v oku skvrny.
Modré oči má jen pár plemen psů. Takže jací to jsou?
Nejznámější modrooký pes je sibiřský husky a australský ovčák. U obou ras psů modrý oční gen nezáleží na barvě srsti, což znamená, že obě rasy mohou mít modré oči nehledě na to, jakou mají barvu srsti.
Modré oči mají často bílí psi. Intenzivní bílé skvrny nebo bílá barva převažující na hlavě v kombinaci zejména s nedostatkem barvy kolem očí může také vést k tomu, že pes je modrooký. Pokud jsou bílé znaky na hlavě asymetrické, pes může mít modré oko na straně, kde převažuje bílá a na druhé straně má pak nejčastěji oko hnědé. Plemena psů, kteří mohou mít bílé oči právě kvůli svým skvrnám či intenzivní bílé jsou: dalmatini, kólie, německé dogy v barvě harlekýn, jezevčíci v barvě skvrnitá (nejčastěji tygrovaní), australští honáčtí psi (tzv. modří pataři), leopardí pes - catahoula, border kolie, corgi.
Všimněte si toho, že mnoho těchto psů je modrookých díky dominantnímu merle genu v barvě srsti, který ale zároveň může způsobovat hluchotu. U husky, narozdíl od jiných psů, gen modrých očí není spojen s hluchotou. Je důležité dodat, že modře zbarvené oko způsobuje recesivní gen a tento existuje téměř u všech plemen. Jakýkoli pes tedy může mít modré oči bez ohledu na barvu jeho srsti. U některých plemen je ale modré oko považováno za diskvalifikující vadu - například u aljašského malamuta a argentinské dogy. Některá plemena psů - například výmarští ohaři a dobrmani - se narodí s modrýma očima a jak rostou, jejich barva se mění.
|