![]() Zvracení psa je prvním akutním příznakem onemocnění, poškození nebo obrany zažívacího ústrojí. Vždy jde o vyprádznění obsahu žaludku - ať už tuhého nebo tekutého, přes jícen a dutinu ústní.
V případě, že zvracení trvá déle než 24 hodin nebo je obzvlášť intenzivní, je nutné okamžitě vyhledat lékaře. Pozor na smrtelnou torzi žaludku!Pokud pes ztíženě dýchá, má náhle zvětšený objem žaludku (nebo vyboulený žaludek na straně), má projevy bolestivosti, zvrací nebo se o to bezvýsledně snaží, svíjí se, nemá chuť k jídlu, je apatický, okamžitě vyhledejte lékaře, velmi pravděpodobně se jedná o torzi žaludku, kde zvíře neoperované do 1 hodiny může umřít.
Zvracení probíhá za příznaků:
Pes zvrací relativně snadno, přesto se u každého psa, který zvrací, předpokládá nějaká porucha.
Zvracení je doprovodným příznakem těchto jevů:
Stanovení správné diagnózy je zpravidla nutni svěřit veterinárnímu lékaři, který tak učiní na základě série vyšetření - RTG, laboratorní vyšetření.
Před stanovením přesné diagnózy lze doporučit:
Domácí léčba Pokud pes jednou nebo dvakrát vyzvrací žluté šťávy nebo trávu, zpravidla se nejedná o život ohrožující stav a bude bez problému pít i jíst. Pokud je ale zvracení četnější a stane se, že se pes napije a po chvíli opět zvrací, odstavte mu vodu, nechte jeho žaludek zklidnit, poté mu podejte malé množství vody (pár lžic), pokud se do 3 hodin nebude zvracení opakovat, pokračujte s podáváním vody ve velmi malém množství. Jídlo zatím nepodávejten, pes může dočasně trpět nechutenstvím, jídlo mu nenuťte, důležité je doplnit vodu a minerály, a to po velmi malých dávkách. Když pes po tomto dávkování vody nezvrací, můžete mu po 12 hodinách zkusit podat jídlo - dietní - v podobě lehce osolené rýže, opět v menších dávkách. Pokud se vám pes nezdá, je apatický, nechce jíst ani den poté, vyhledejte veterinárního lékaře.
|