pes-steka1

Pes štěká. K tomuto elementárnímu poznání jsme dospěli ještě dříve, než nám zubní víla odnesla první stoličky. S touto skutečností je třeba se smířit, stejně jako s tím, že soused bude sekat občas trávu, mixovat, luxovat a přitloukat i předměty, které proboha zjevně nepotřebují přitlouci.

 

Je to nepříjemné, ale vyplývá to prostě z faktu, že nikdo z nás není na planetě sám pouze s bytostmi jemu libými.

 

 

 

Kdy již můžete být za psí štěkot postiženi


Protiprávními se takové činnosti stávají tehdy, pokud již souseda štěkání a eventuálně vytí našeho psa obtěžuje nad míru přiměřenou poměrům v daném místě a čase. Konkrétně jde v rámci sousedského práva o obtěžování imisemi, mezi ty kromě hluku patří například i popílek, kouř nebo zápach. Obtíže samozřejmě přináší otázka, kdy je již přiměřená míra překročena. Je třeba věc posuzovat s ohledem na obvyklé poměry v místě, tedy co je obvyklé v bytě v centru města není plně srovnatelné s poměry na vsi. Představíme si ovšem, že jednotlivé štěkání na relativně intenzivní zvukový podnět je všeobecně možné považovat za běžné a po právu. Pokud však pes štěká na každý sebemenší podnět, nebo dokonce většinu dne provyje, neboť trpí po vašem odchodu do zaměstnání úzkostí, již se o nepřiměřené obtěžování souseda zřejmě jednat může.

 

pes-steka2Nejkritičtější je jistě doba nočního klidu, kterou přestupkový zákon definuje jako čas mezi 22 hodinou večerní a šestou hodinou ranní. V této době jsou přirozeně lidé na hluk nejcitlivější a pokud váš pes volí právě tento čas pro své koncertní turné, pak i výkony menší intenzity, mohou souseda přimět k volání na policii. Přivolaná hlídka Vám pak může uložit blokovou pokutu. Takováto protiprávní obtěžování sousedů v noční době mohou zakládat odpovědnost za přestupek podle § 47 odst. 1 písm. b) přestupkového zákona.

 

 

 

 

 

Při déletrvajících konfliktech však spíše nežli o přivolávání policejní hlídky půjde ze strany vašeho souseda o cestu na obecní úřad. Tam vylíčí celou situaci. Následovat bude vaše předvolání k podání tzv. vysvětlení. K vysvětlení mohou být předvolány i další osoby, klasicky tedy jiní sousedé, kteří mají buď potvrdit či vyvrátit tvrzení stěžovatele. Při podání vysvětlení, budete jednoduše příslušným úředníkem optáni, zdali vylíčení situace sousedem odpovídá pravdě, a pokud situaci nepopřete, vyzve vás úřední osoba k nápravě. Pokud se jedná o první takový incident může (a zpravidla i bude) situace řešena jen vyzvou k nápravě a napomenutím, nicméně může být a při opakování konfliktu velmi pravděpodobně i bude uložena pokuta až 5 tisíc korun. Pokud by ani opakované ukladání pokut k ničemu nevedlo a majitel pejska by situaci neřešil, je zde krajní možnost soudního řešení, kdy se soused obrací na soud s žalobou, aby vám soud nakázal předmětného jednání se zdržet. Ve zcela krajním případě obtěžujícího ba i ohrožujícího chování existuje i varianta, kdy by soud nařídil rušiteli jeho nemovitost prodat. Lépe je však, a tak to ostatně platí i se všemi ostatními problémy, vždy věc řešit.

Poslední aktualizace ( 16. Března. 2015 )
 

tvorba-webovych-stranek-pro-chovatelske-stanice

2345advert

Přidat chovnou stanici

Váš e-mail 
Název CHS 
www 
Plemeno 
Opište tento kód rfcenu SPAM prevence
    

reklama

tvorba wwwstranek pro chovatele
Moonbarks tvorba www pro chovatele psů
Ragdoll kočka
Ragdoll chovná stanice Chovná stanice koček Ragdoll
bubbledog-tibetska-doga
Tibetská doga Shangri La Bohemia.

 

 

blondpes.cz

První moderní online magazín o psech. Psí novinky z celého světa, právní poradna, fotoreportáže z výstav psů, štěňátka a psi na prodej, prezentace chovatelských stanic, atlas psů.
Informace o nových plemench psů, exotická a málopočetná plemena, žebříček popularity jednotlivých plemen a další exkluzivní informace na jednom místě.

To je portál pro pejskaře blondpes.cz

Tvorba vizitek pro chovatele psů a koček