Mnoho dlouholetých chovatelů se domnívá, že stanice, kterou vlastní, je chovná. Jiní, že jejich stanice je chovatelská. A najdou se i tací, kteří nemají registrovanou žádnou a tvrdí, že to či ono je gramaticky špatně. Co je tedy správně?

 

Nejčastěji se u použití těchto přídavných jmen setkáváme s variantou - chovatelská stanice a chovná fena. Význam a použití slova chovný je dle internetového výkladového slovníku následující:

 

chovný
dělení: chov-ný
význam: určený k chovu
příklady: chovný dobytek; nejlepší chovný býk; chovná stanice


 

Zde je přímo uvedené ono spojení -  chovná stanice. Tento význam potvrdila i pracovníce Ústavu pro jazyk český AV ČR.

 

Naopak Výkladový slovník jazyka českého operuje s výrazem chovatelská stanice. Budeme-li postupovat logicky, dojdeme k závěru, že správně je 1. varianta a tou je chovná stanice, odvozená od substantiva chov. Méně vhodně se pak používá spojení chovatelská stanice, odvozená od substantiva chovatel, které je ovšem samo odvozeno od substantiva chov se sufixem -tel.

 

Vaše stanice je tedy správně chovná, neboť se zabývá chovem plemene, určitě máte i nějaký chovatelský plán a rádi čtete chovatelský řád a nezbývá než vám popřát mnoho chovných jedinců.

Poslední aktualizace ( 17. Dubna. 2012 )
 

tvorba-webovych-stranek-pro-chovatelske-stanice

2345advert

Přidat chovnou stanici

Váš e-mail 
Název CHS 
www 
Plemeno 
Opište tento kód ejtcif SPAM prevence
    

reklama

tvorba wwwstranek pro chovatele
Moonbarks tvorba www pro chovatele psů
Ragdoll kočka
Ragdoll chovná stanice Chovná stanice koček Ragdoll
bubbledog-tibetska-doga
Tibetská doga Shangri La Bohemia.

 

 

blondpes.cz

První moderní online magazín o psech. Psí novinky z celého světa, právní poradna, fotoreportáže z výstav psů, štěňátka a psi na prodej, prezentace chovatelských stanic, atlas psů.
Informace o nových plemench psů, exotická a málopočetná plemena, žebříček popularity jednotlivých plemen a další exkluzivní informace na jednom místě.

To je portál pro pejskaře blondpes.cz

Tvorba vizitek pro chovatele psů a koček