Pokud si Váš pes vehementně a opakovaně strká nohu do ucha, jako jej hodlal nastartovat a odjet na něm do západu slunce, či již jen letmý pohled do jeho sluchového ústrojí neodbytně připomíná těžbu černého uhlí, je zjevně na čase psovi uši vyčistit.
Jak to ale udělat, abychom našemu psímu příteli místo úlevy spíš nepřitížili?
Na úvod se můžeme uklidnit zjištěním, že vnější zvukovod psů jemnohem delší nežli ten lidský, pročež se nemusíme úzkostlivě trápit obavami z poškození jejich ušního bubínku, stačí, když budeme postupovat s citem. Pokud jde o mechanické čištění, tedy např. s pomocí velké pinzety obalené vatou, lze jej použít pouze pro zevní část ucha, kdy pouze setřeme viditelnou špínu z vnějšku ucha, rozhodně zapomeňte na jakékoli hloubící práce vatovými tyčinkami směrem do vnitřku ucha, výsledkem bude maximálně zacpání špíny hlouběji a následné vytvoření zátky z nečistot, mohou tak být narušeny přirozené samočistící procesy probíhající v uchu, kdy maz z ucha v ideálním případě průběžně vytéká a tak jej zbavuje nečistot.
Správnou metodou péče o ucho psa je čištění pomocí speciálního čistícího roztoku, který zakoupíte u veterináře, na internetu nebo i ve větších lékarnách. Valná část těchto přípravků má i protizánětlivé účinky, tudíž může vyřešit i lehčí zánět v uchu. Pokud jde o správný postup aplikace, nejprve vlijeme roztok do ucha (v množství dle návodu k danému přípravku) za lehkého vytažení boltce ucha směrem nahoru. V ideálním případě byste se ústím lahvičky s přípravkem neměli přiliš dotýkat ucha, abyste jej zachovali co nejsterilnější pro další použití. Ucho poté přiklopíme nazpět k hlavě a lehce jej v této poloze masírujeme po cca 1 minutu, měli bychom přitom slyšet lehké čvachtání, což značí, že tekutiny je aplikováno dostatečné množství pro důsledné pročištění ucha. Následně psa necháme udělat to, po čem toužil celu dobu tohoto pro něj kuriózního procesu, a to sice vyklepat si tekutinu z uší třepáním hlavy. Uvedený proces je ze zjevných důvodů nevhodné provádět na bílém peršanu či stojanu na sušení prádla. V teplých měsících můžeme uši čistit venku na trávě, v těch chladnějších potom v chodbě, koupelně nebo jiném místě s otíratelnou podlahou a menším množství nábytku a dalších předmětů. Poté, co náš pes postříká směsí ušního mazu a kapek celou místnost včetně nás a zdá se, že je s dílem spokojen a hotov, jemně gázou nebo tamponem vytřemě zbytky tekutiny z vnější části jeho ucha.
Obecně je vhodné čistit psovi uši maximálně jednou za měsíc, příliš časté čištění může totiž narušit přirozené prostředí ucha a být spíš k neprospěchu.
Pokud by pejska uši i nadále trápily, bude nejlepší zajít za veterinářem a nechat tento stav posoudit a vyřešit odborně. |