Vybrat pro psa vhodný obojek není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Musíte zvolit nejen správnou velikost, ale také materiál nebo způsob stahování obojku. A pokud uděláte chybu, sobě ani pejskovi tím rozhodně neulehčíte. Spíše naopak.
Velikost obojku: vezměte do ruky metr
Při koupi obojku musíte znát jeho velikost, která závisí na obvodu krku vašeho psa. Tu zjistíte jednoduše – vezměte do ruky metr a krk psa v místě, kde nosí obojek, přeměřte. Metr držte hodně napevno, ale zase ne tak, abyste psa škrtili. Výslednou délku v cm si někam poznačte.
Jakmile budete v e-shopu nebo kamenné prodejně vybírat obojek, všimnete si, že velikost bývá dána rozmezím od – do. Pokud máte dospělého psa, snažte se koupit takový obojek, který odpovídá obvodu krku vašeho psa prostředkem tohoto rozmezí. Jeden příklad za všechny: pro psa s obvodem krku 25 cm bude nejlepší obojek s rozmezím 20 – 30 cm. Hodnota 25 cm je přesně ve středu – obojek zapnete na prostřední dítku. Naprosto ideální, protože pokud váš pes přibere nebo shodí, nemusíte kupovat nový obojek.
Odlišná je situace u štěňat. Těm můžete koupit trošku menší obojek – ve výše zmíněném případě (obvod krku psa 25 cm) třeba v rozmezí 24 – 34 cm. Je to proto, že štěňátko vám velmi rychle vyroste a jeho krk zesílí. Materiál: kůží nic nezkazíte
Co se materiálu obojku týče, pro většinu psů jsou ideální ty z kůže. Kožené obojky jsou pevné, kvalitní a dlouho vydrží. Při jejich koupi si dávejte pozor jenom na podšití – ideálně by mělo být z nějaké jemnější kůže. Naopak plsť úplně vhodná není, protože se v ní drží bakterie.
Levnější variantou kožených obojků jsou obojky nylonové. Ty vás budou lákat nejen na cenu, ale také na vzhled – škála barevných provedení je skoro nekonečná. Nylonové obojky určitě nejsou špatné, ale zřejmě vám nevydrží tak dlouho, jako kožené. A určitě vybírejte alespoň ty s kovovou přezkou – plastová při silnějším zatáhání psa snadno praskne.
Kovové obojky můžeme doporučit jen chovatelům agresivnějších a silnějších plemen. Psa totiž při tahání dřou, někdy i vytrhávají srst. Extrémní variantou jsou pak obojky s ostny, které už však patří jen do rukou zkušených chovatelů. Způsob stahování: vsaďte na klasiku
Psí obojky se liší také podle způsobu stahování. Nejrozšířenější jsou obojky klasické, kdy obojek nastavíte na požadovanou délku (zapnutím do příslušné dírky, stáhnutím přezky) a tato délka zůstává neměnná. Pokud svého psa teprve učíte chození na vodítku, mohou se vám hodit obojky polostahovací. Ty na psovi leží volně a utáhnou se teprve ve chvíli, kdy pes zatahá. Nikdy se ale nestáhnou více, než nastavíte.
V tom je největší rozdíl v porovnání s obojky stahovacími. Stahovací obojky totiž nemají žádnou zadanou délku – a stahují se tím více, čím více pes tahá. V krajním případě tak pejska mohou i uškrtit. Proto by tyto obojky měly opět patřit jen do rukou zkušenějších chovatelů.
V tom je největší rozdíl v porovnání s obojky stahovacími. Stahovací obojky totiž nemají žádnou zadanou délku – a stahují se tím více, čím více pes tahá. V krajním případě tak pejska mohou i uškrtit. Proto by tyto obojky měly opět patřit jen do rukou zkušenějších chovatelů.
Článek připravil portál obojky.cz.
|