Pes štěká. K tomuto elementárnímu poznání jsme dospěli ještě dříve, než nám zubní víla odnesla první stoličky. S touto skutečností je třeba se smířit, stejně jako s tím, že soused bude sekat občas trávu, mixovat, luxovat a přitloukat i předměty, které proboha zjevně nepotřebují přitlouci.
Je to nepříjemné, ale vyplývá to prostě z faktu, že nikdo z nás není na planetě sám pouze s bytostmi jemu libými.
Kdy již můžete být za psí štěkot postiženiProtiprávními se takové činnosti stávají tehdy, pokud již souseda štěkání a eventuálně vytí našeho psa obtěžuje nad míru přiměřenou poměrům v daném místě a čase. Konkrétně jde v rámci sousedského práva o obtěžování imisemi, mezi ty kromě hluku patří například i popílek, kouř nebo zápach. Obtíže samozřejmě přináší otázka, kdy je již přiměřená míra překročena. Je třeba věc posuzovat s ohledem na obvyklé poměry v místě, tedy co je obvyklé v bytě v centru města není plně srovnatelné s poměry na vsi. Představíme si ovšem, že jednotlivé štěkání na relativně intenzivní zvukový podnět je všeobecně možné považovat za běžné a po právu. Pokud však pes štěká na každý sebemenší podnět, nebo dokonce většinu dne provyje, neboť trpí po vašem odchodu do zaměstnání úzkostí, již se o nepřiměřené obtěžování souseda zřejmě jednat může.
Nejkritičtější je jistě doba nočního klidu, kterou přestupkový zákon definuje jako čas mezi 22 hodinou večerní a šestou hodinou ranní. V této době jsou přirozeně lidé na hluk nejcitlivější a pokud váš pes volí právě tento čas pro své koncertní turné, pak i výkony menší intenzity, mohou souseda přimět k volání na policii. Přivolaná hlídka Vám pak může uložit blokovou pokutu. Takováto protiprávní obtěžování sousedů v noční době mohou zakládat odpovědnost za přestupek podle § 47 odst. 1 písm. b) přestupkového zákona.
Při déletrvajících konfliktech však spíše nežli o přivolávání policejní hlídky půjde ze strany vašeho souseda o cestu na obecní úřad. Tam vylíčí celou situaci. Následovat bude vaše předvolání k podání tzv. vysvětlení. K vysvětlení mohou být předvolány i další osoby, klasicky tedy jiní sousedé, kteří mají buď potvrdit či vyvrátit tvrzení stěžovatele. Při podání vysvětlení, budete jednoduše příslušným úředníkem optáni, zdali vylíčení situace sousedem odpovídá pravdě, a pokud situaci nepopřete, vyzve vás úřední osoba k nápravě. Pokud se jedná o první takový incident může (a zpravidla i bude) situace řešena jen vyzvou k nápravě a napomenutím, nicméně může být a při opakování konfliktu velmi pravděpodobně i bude uložena pokuta až 5 tisíc korun. Pokud by ani opakované ukladání pokut k ničemu nevedlo a majitel pejska by situaci neřešil, je zde krajní možnost soudního řešení, kdy se soused obrací na soud s žalobou, aby vám soud nakázal předmětného jednání se zdržet. Ve zcela krajním případě obtěžujícího ba i ohrožujícího chování existuje i varianta, kdy by soud nařídil rušiteli jeho nemovitost prodat. Lépe je však, a tak to ostatně platí i se všemi ostatními problémy, vždy věc řešit. |
Poslední aktualizace ( 16. Března. 2015 ) |