Když si domů přivedete nové štěňátko, je nutno dodržovat přesná pravidla, abyste si byli jistí, že štěně vyroste dobře navyklé na okolí. Ze štěňat, která jsou ve svém kritickém období správně socializovaná, později vyrostou báječní společníci.

 

SocializaceProč je socializace tak důležitá?


Správně socializovaní psi se nebojí dětí, ani dospělých, můžu, ani žen, aut, ani jiných zvířat. Pokud nejsou bojácní, je menší pravděpodobnost, že by utekli, nebo napadli cizího člověka. Nebudou štěkat na vozíčkáře, ani slepce se slepeckou holí.

Jak můžu socializovat své štěně?


Jakmile si přivedete štěňe domů, představujte mu všechna možná místa a zvuky. Zaveďtě ho všude, kam si vzpomenete, samozřejmě při tom dbejte na jeho i vaši bezpečnost a situaci mějte stále pod kontrolou. Pejsek by měl znát další zvířata, děti všech věkových kategorií, vysavače, schody, automobily, veterinární ordinaci a cokoli dalšího vás napadne.

Ve věku mezi 8. a 9. týdnem má štěně období, kdy se nebojí a rádo poznává nové věci. Pokud na svém psovi zpozorujete v tomto období strach, může ho provázet celým životem. Je třeba se vyhnout úrazům a nepříjemným pocitům štěněte za každou cenu. Klíčem k úspěchu je snaha vytvořit neutrální nebo pozitivní asociace se vším možným - předměty, vůněmi, druhy míst i lidí. Někteří lidé nechtějí vzít štěně ven, dokud ještě nemá úplnou ochranu. Ale socializace je tak důležitá, že je třeba první krůčky podnikat ještě před dokončenou kompletní vakcinací.

Nedovolte, aby se nějaké dítě chovalo nepříjemně k vašemu štěněti, aby mu vytrhávalo chlupy nebo mu způsobovalo jiné nepříjemné pocity. Nenechte nikoho, aby vaše štěně dráždil nebo se ho snažil vystrašit. Každý, koho pejsek potká, by měl být laskavý a ke štěněti jemný. Nikdy nenechávejte štěně bez dozoru s dětmi jakéhokoli věku. Máte-li děti, naučte je, jak se správně ke štěněti chovat, jak se ho dotýkat, nosit ho a o štěňátku si promluvte.

 

Zajímají Vás - Špičková krmiva pro štěňata? Více najdete v tomto článku.

 

Jak naučit štěně na záchod


Je nutné naučit štěně čistotě. To je velmi jednoduché. Jakmile bude vaše štěně čistotné, bude mnohem méně stresující sdílet společný domov. Mnoho psů ztrácí pohodlí domova, protože je jejich majitelé nejsou schopni přizpůsobit životu v domě. Dokonce i staršího psa můžete naučit správným WC návykům. Štěňátka jsou přirozeně čistotná, obvykle se naučí, kde čůrat, během 4 týdnů. Štěňátka mají velmi malé močové měchýře a mnoho toho najednou neudrží. Musíte štěňátko vynést ven několikrát denně a dát mu možnost si ulevit. Mnoho časů bude štěně trávit spaním a pokaždé, kdy se probudí, bude cítit potřebu se vyprázdnit. Pokaždé, když si bude chtít hrát, bude se předtím chtít vyčůrat. Po jídle také. Pokud budete tyto aktivity provádět pravidelně, naučí se pejsek pravidelnému vyprazdňování.

Nyní už víte, že je třeba ho vzít ven kdykoli po těchto aktivitách. Problém je, když nechcete nebo nemůžete být přítomni chvílím, kdy se štěňátko probudí, hraje nebo jí. To přinutí štěně si ulevit kdekoli to půjde a není jeho vinou, pokud to udělá na koberci. Někomu se nepodaří zajistit si, aby mohl být se štěnětem tolik hodin denně, kolik by bylo třeba. Ale ani to nemusí znamenat, že se vaše štěně nikdy nenaučí správným zvykům. Jen ti potrvá déle.

Pokud máte štěně ve volném výběhu, ideální je vymezit mu určitý prostor, pokud se musí vymočit na místo, kde spí a jí, pokusí se to udržet co nejdéle, aby si neznečistilo svůj životní prostor.

 

Výchova štěňěte

 

Od prvního dne, kdy si štěňátko přivedete domů, začíná běžet čas. Čím bude štěňě starší, tím hůř půjde jeho výchova. Nečekejte proto a začněte štěňátko vychovávat ještě dnes!

 

Budete muset pejska naučit, že pravidla platí stále, když jste ikdyž nejste doma a že není třeba být nervózní, když je ve vaší nepřítomnosti. Nechávejte štěňátko samotné po kratší i delší dobu. Nedoporučuje se být štěňěti neustále na blízku, neboť toto vede k nesamostatnosti psa, kdy bude doma kňučet, výt a ničit. Proto je ideální naučit štěňátko zůstávat ve speciální psí kleci. Plánujete-li účast na výstavách, bude se vám pes zvyklý zůstat ve výstavní kleci hodit.

 

Důležité je naučit štěňě mít rád lidi a užívat si jejich přítomnosti.  Pokud nebudete aktivně štěněti představovat různé známé i neznámé lidi, pravděpodobně k nim bude v dospělosti ze strachu agresivní, z jejich přítomnosti ve stresu a vy tím sobě i jemu zkomplikujete život. Tento typ strachu se obvykle objeví již před 1. rokem života a odstranit jde jen velmi těžko.

 

Jak štěňátko poroste, stále pokračujte v jeho výchově a socializaci. Pravidelným výcvikem a procházkami vychováte psa sebevědomého a uvolněného za každé situace.

 

Přejeme hodně trpělivosti!


Zajímá vás, jak zvyknout štěně na klec?

 

tvorba-webovych-stranek-pro-chovatelske-stanice

2345advert

Přidat chovnou stanici

Váš e-mail 
Název CHS 
www 
Plemeno 
Opište tento kód zsxsuy SPAM prevence
    

reklama

tvorba wwwstranek pro chovatele
Moonbarks tvorba www pro chovatele psů
Ragdoll kočka
Ragdoll chovná stanice Chovná stanice koček Ragdoll
bubbledog-tibetska-doga
Tibetská doga Shangri La Bohemia.

 

 

blondpes.cz

První moderní online magazín o psech. Psí novinky z celého světa, právní poradna, fotoreportáže z výstav psů, štěňátka a psi na prodej, prezentace chovatelských stanic, atlas psů.
Informace o nových plemench psů, exotická a málopočetná plemena, žebříček popularity jednotlivých plemen a další exkluzivní informace na jednom místě.

To je portál pro pejskaře blondpes.cz

Tvorba vizitek pro chovatele psů a koček