Maďarský ohař - Vižla

 

V každé rodině se většinou vyskytuje alespoň jeden více či méně bláznivý člen. Když pomineme tatínky, kteří jsou schopni do tří do rána trávit čas omalováváním miniaturního vyprávčího určeného na miniaturní nádraží miniaturního železničního okruhu, patří k těm obecně nejbláznivějším jedincům v rodině děti a psi.

 

Pokud máte či plánujete mít v rodině zástupce obou těchto živočišných druhů, pak si kromě několika šedivých vlasů navíc, přijdete určitě na spoustu legrace. Je ale třeba, aby dospělí přistoupili k zorganizování soužití dítěte a psa velmi zodpovědně a co nejvíce minimalizovali možná nebezpečí.

 

 


 

Plemena psů vhodná k dětem:

 

 

Bernský salašnický pes


Bernský salašnický pes
Tento sladký, nežný pes už povahy potřebuje nějakého společníka. Může se proto stát Vašemu prckovi nejleším kamarádem. Nicméně je to pes poměrně velký, takže není nejvhodnější k těm úplně nejmenším prckům, i mávnutím svého ocasu by totiž mohl batole nechtěně odpálit na nežádoucí metu.

 

 

Bígl


Bígl - pes orientovaný na smečku a společnost. Mají rádi pozonost, rušný domov a hry s míčem. Jsou trpělivý k dětem, ale musíte děti naučit, aby všude zavíraly, bíglové totiž velmi rádi utíkají.

 

 

 

 

Bloodhound


Bloodhound
Je to milý a trpělivý pes a miluje pozornost dětí. Musíte ale děti naučit, aby ho příliš nezlobily. Kam si sedne, tam bude a potřebuje svůj čas na odpočinek.

 

 


Bostonský teriér


Boston teriér

Ačkoli v minulosti byl šlechtěn na psí zápasy, dnes se díky mnohaletému selektivnímu chovu stal výborným společníkem k dětem. Bostonek je pes chytrý, exteriérově vyloženě vtipný, a proto je perfektním spiklencem pro dětskou hru.

 Kólie
Jsou to čilí, chytří  a něžní psi. Toto plemeno není například vůbec využíváno pro policejní práci, protože je velmi těžké často ba nemožné jej donutit někoho kousnout, což je výborná kvalita pro dětského společníka.

 

 

labrador


Labradorský retrívr
Tento snad nejpopulárnější rodinný pes není do rodin s dětmi volen náhodou, chová se totiž v jejich přitomnosti na výbornou. Štěňata bývají však trochu zbrklá, může být proto dobrou volbou pořídit si pejska ještě před miminkem.Bulmastif


Mastifové
Aneb další z velkých něžných obrů. Jestliže máte navíc jeden pokoj, deset hadrů na sliny a Vaše děti už jsou větší, je jakýkoliv z mastifů skvělou volbou.


 


Mops


Mops
Vzhledem i povahou komik. Tento malý rošťák bude stejně nadšen, že si může hrát s Vašimi dětmi, tak jako ony samy.

 

 

 

Německá doga

Německá doga

Ačkoli by vás to možná při pohledu na tohoto monumentálního borce, často opentleného slinou od ucha k uchu a od ucha k patě, nenapadlo,  je německá doga povahou velmi něžná a mírumilovná. Je ale samozřejmě třeba být si jisti, že zvládneme její obří rozměry, protože by mohla dítěti ublížit zcela neúmyslně, prostě pouze svou vahou a velikostí.


 

Novofundlandský pesNovofundlandský pes
Je velmi něžný a kromě vody miluje i děti. Pro svou trpělivost a toleranci je často využíván jako terapeutický pes, aby pomohl hyperaktivním dětem.

 

 

Pudl

 

Standardní pudl
Ačkoli by se to mohlo zdát nelogické, je v porovnání s toy a mini pudly standardní nebo velký pudl k dětem svou povahou  vhodnější.

 

 

 

Vižla - Maďarský ohařVižla
Tenhle zrzavý fešák je hodně živý a zbožňuje hry. Je tedy jasné, že s Vašimi dětmi bude mít hodně společného a vyvedou spolu spoustu skopičin.

 

 

Zlatý retrívr


Zlatý retírvr

Toto plemeno je obecně a dlouhodobě považováno za ideálního rodinného psa. Tito pejsci jsou známí svou trpělivostí a tolerancí k čemukoli, co dítě provede, naopak za projevy pozornosti jsou velmi vděční.

 

 Na druhou stranu jsou určitá plemena, která k dětem nejsou zcela vhodná:

 

    Afgánský chrt

    Aljašský malamut

    Australský honácký pes
    Border kolie
    Čivava
    Čau čau

    Greyhound

    Jack Russell teriér

    Jezevčík

    Jorkšírský teriér

    Kernteriér

    Miniaturní pinč
    Miniaturní pudl a Toy pudl
    Ovčáčtí psi

    Pekingský palácový psík

    Velký knírač

    Výmarský ohař


Jezevčík hladkosrstý standard Border kolie cau-cau02 Pekingský palácový psíkDěti jsou děti. Bude to plemeno, které vyberete, respektovat?

To, jestli se vám narodí vzorná blonďatá holčička, u níž se ve třech letech věku spontánně projeví geniální talent pro hru na housle, nebo malý zrzatý záškodník, který bude mučit jak vašeho psa, tak i vás, si vybrat nemůžete. Co ale zvolit můžete je psí plemeno, které má vhodné předpoklady pro soužití s vaší ratolestí, ať už klidnou či eufemicky řečeno divokou.
   

Věnujte výběru správného plemene dostatek času a především zapojte širší paletu kritérií než "Ty jsi ale roztomiloučký!". Některá plemena se nebudou cítit dobře a chovat klidně, pokud jim denně neposkytnete alepoň dvouhodinouvou svižnou procházku, pokud tedy předem víte, že Vašim vrcholným výkonem zřejmě bude třikrát kolem baráku, jedna cigareta, 3 zakašlání, nepořizujte si aktivní a temperamentní pracovní či lovecké plemeno. Pokud to uděláte, váš pes může být z nerealizované potřeby pohybu mrzutý a to může zvyšovat rizika jeho možného nevhodného chování k dětem.
   

Je jasné, že obecně se k dětem hodí psi trpěliví a tolerantní. Zhodnoťte předem své schopnosti vzhledem k náročnosti plemena na výcvik. Je třeba také počítat s pudem psa chránit svou smečku. Proto je třeba dohlížet i na dětské hry, kterým jsou psi přítomni. Není vyjímečným případ, kdy pes napadne jiné dítě protože si jeho herní aktivitu (hozění sněhové kolule, míčku, či nějaké to pošťuchování) vyloží jako útok na "své" dítě, tedy člena jeho smečky.
   

Dále třeba pastevecká plemena pracují tak, že štípnou např. ovce do paty, aby je udržela v řadě. Nemělo by vás překvapit, že stejným způsobem štípne i dítě. Mnoho pasteveckých psů takto "pomáhá" rodičům vychovávat zlobivé děti.

 

Pracujte s dětmi i psem

Hodně důležité je dát psovi nějaký ten prostor pro odpočinek, a to na jeho vlastním místě. Nemusí to být celý pokoj, stačí vyhrazené místo s pelíškem, kde pejsek nebude rušen a může odpočívat zcela v klidu.
   

Tak jako budete věnovat psovi výcvik, učte také dítě, jak se chovat k jeho psímu sourozenci. Děti tedy naučte, ať pejska na jeho vyhrazeném místě neruší a obecně jej nikdy nebudí ze spaní. Naučte je jak se chovat ve společnosti psa: nechat se očichat, vyhnout se  náhlým pohybům a omezit tolik oblíbené vřískání. Vysvětlete také dětem, že hru "Kdo první uhne pohledem" není dobré hrát se psem, ten by totiž zírání mohl považovat za projev dominance a výzvu k boji.
   

Přes sebelepší výcvik a výchovu ale stejně platí zásada nenechávat spolu o samotě psa a dítě mladší pěti let, ti dva prostě nebudou vždy schopni dobře vyhodnotit situaci a zachovat se dobře, což může skončit hodně ošklivě.


Více o socializaci a výchově štěněte zde.

 

Zajímá vás, jak zvyknout štěně na klec?


 

Poslední aktualizace ( 19. Června. 2013 )
 

tvorba-webovych-stranek-pro-chovatelske-stanice

2345advert

Přidat chovnou stanici

Váš e-mail 
Název CHS 
www 
Plemeno 
Opište tento kód svkigj SPAM prevence
    

reklama

tvorba wwwstranek pro chovatele
Moonbarks tvorba www pro chovatele psů
Ragdoll kočka
Ragdoll chovná stanice Chovná stanice koček Ragdoll
bubbledog-tibetska-doga
Tibetská doga Shangri La Bohemia.

 

 

blondpes.cz

První moderní online magazín o psech. Psí novinky z celého světa, právní poradna, fotoreportáže z výstav psů, štěňátka a psi na prodej, prezentace chovatelských stanic, atlas psů.
Informace o nových plemench psů, exotická a málopočetná plemena, žebříček popularity jednotlivých plemen a další exkluzivní informace na jednom místě.

To je portál pro pejskaře blondpes.cz

Tvorba vizitek pro chovatele psů a koček