Basenji

Temperament

Hledáte společníka, který neštěká, ale mluví? Celou rodinu bude bavit svým jódlováním, veselým smíchem a řadou dalších pro psa netypyckých zvuků. Je to pozorný a inteligentní pes, bez náznaku zápachu. Rád o sebe pečuje a díky tomu je velmi čistotný. Je o nich známo, že podobně jako kočky bez problému vyšplhají na strom nebo přeskočí plot. Zbožňují své majitele, jsou laskaví, ale k cizím lidem mohou být rezervovaní. Vzhledem k tomu, že neštěkají, role hlídacího psa pro basenjiho není ta pravá. Basenji mají sklony k

hádkám s dalšími psy, ale v rodině jsou bezproblémoví. Byli vyšlechtěni jako lovci hlodavců, proto by nebylo vhodné, aby sdíleli domácnost s volně pobíhajícím křečíkem či osmákem.

 

Země původu: Afrika

Průměrná délka života: 12 - 14let

 

Výška

Psi 43cm

Feny 40cm

 

Váha

9,5kg a 11kg

 

Zkratka plemene: BSN

 

 

 Historie

 

Basenji pochází ze střední Afriky a doslovný překlad názvu plemene znamená "drobná divoká věc z buše". Po tisíce let byl společníkem africkým domorodcům, jejich smečky žily na okraji vesnic, potravu dostávali od lidí a postupem času si něteré psy domorodci ochočili. Jiní nadále zůstali divocí a ke člověku nikdy nepřilnuli. Plemeno nebylo nijak záměrně šlechtěno a tak zůstalo po mnoha let relativně nedotčeno. Basenji patří společně s australským dingem a izraelským Canaanem do skupiny psů zvaných Šenziové.

Barva

Čistě černá a bílá nebo červená a bílá, ale i černá a tříslová, také bílá s tmavými skvrnkami a tříslovými znaménky na čumáku a lících. Může být i jenom černá, tříslová, bílá, žíhaná a pro ntu platí: červené pozadí s černými pruhy, čím výraznější jsou pruhy tím lépe. Bílá by měla být na tlapkách, hrudi a špičce ocasu. Bílé končetiny, lysina a bílý obojek jsou také přípustné. Srs je krátká, hladká a velmi jemná.

 

 

Chovatelské stanice Basenji v ČR

 

Chovatelské stanice psů v ČR

Congo Hunter - http://www.basenji-congo.sk/

 

 

 

tvorba-webovych-stranek-pro-chovatelske-stanice

cat-logo-krmivo.cz.png

Přidat chovnou stanici

Váš e-mail 
Název CHS 
www 
Plemeno 
Opište tento kód auvagb SPAM prevence
    

reklama

tvorba wwwstranek pro chovatele
Moonbarks tvorba www pro chovatele psů
Ragdoll kočka
Ragdoll chovná stanice Chovná stanice koček Ragdoll
bubbledog-tibetska-doga
Tibetská doga Shangri La Bohemia.

 

 

blondpes.cz

První moderní online magazín o psech. Psí novinky z celého světa, právní poradna, fotoreportáže z výstav psů, štěňátka a psi na prodej, prezentace chovatelských stanic, atlas psů.
Informace o nových plemench psů, exotická a málopočetná plemena, žebříček popularity jednotlivých plemen a další exkluzivní informace na jednom místě.

To je portál pro pejskaře blondpes.cz

Tvorba vizitek pro chovatele psů a koček